Σάββατο 1 Απριλίου 2017

ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ

Σήμερα το απόγευμα η ομάδα του ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ έδωσε τον πρώτο αγώνα μπαράζ με αντίπαλο την ομάδα από την Μαλεσίνα.Από την αρχή του παιχνιδιού φάνηκε ότι και οι δύο ομάδες ήθελαν τη νίκη και θα έκαναν ότι μπορούσαν για αυτό.Το ξεκίνημα λοιπόν θα μπορούσαμε να πούμε ότι ήταν αρκετά νευρικό και κυρίως αναγνωριστικό.Με 2-3 καλές φάσεις πήρε κεφάλι στο σκορ κλείνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με 22 -14. Στο δεύτερο μια από τα ίδια με τα λάθη να κυριαρχούν και τη διαφορά να μειώνεται στους 6 και το επιμέρους σκορ να είναι 41-35.Στην ανάπαυλα οι οδηγίες από τον προπονητή Χρήστου Χρ. που πέρα από τις τεχνικές οδηγίες που έδωσε ,  υπήρξε μεγάλη επισήμανση στο ότι έπρεπε όλοι να ηρεμήσουν.Μάλλον ρόλο έπαιξε και το ότι στην ανάπαυλα υπήρξε ένα όμορφο σκηνικό με μικρούς πρωταγωνιστές από τα κλιμάκια των υποδομών του ΑΣ ΑΡΗΣ ΘΗΒΑΣ , τα οποία λειτουργούν πάρα πολύ καλά,και όλα αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα η εικόνα της ομάδας στον δεύτερο ημίχρονο να είναι τελείως διαφορετική ως προς το  , όπως μας έχει συνηθίσει τις τελευταίες  αγωνιστικές , και γρήγορα να ξεφεύγει στο σκορ και να έρθει εύκολα το τελικό 71 - 50 . Ο Γκόλιας για ακόμη μια φορά ήταν καλός , παρόλο έναν τραυματισμό που έφερε στο δεξί τετρακέφαλο πέτυχε 17 πόντους με 1 τρίποντο.Ακολούθησαν οι Τσιρόπουλος με 13 , ο Μανώλας με 10 (2) και ο Ψαριανός που αγωνίστηκε μόνο στο δεύτερο ημίχρονο , λόγω ενός τραυματισμού πέτυχε επίσης 10 πόντους. Από πλευράς Μαλεσίνας ήταν πολύ καλός ο Κατσαγάννης με 16 πόντους και ο Σιριστρατίδης με 11 (1). Επόμενη αγωνιστική πάλι με την ομάδα της Μαλεσίνας στο γήπεδο της το επόμενο Σάββατο. Θα πρέπει να γίνει ειδική αναφορά στην παρουσία του κόσμου η οποία ήταν μαζική και σε πολλά σημεία ήταν καταλυτικός παράγοντας βοηθώντας στις προσπάθειες των αθλητών.