Δευτέρα 3 Αυγούστου 2009

Νέες σημαντικές διακρίσεις Βοιωτών αθλητών....

....στο πανελλήνιο πρωτάθλημα στίβου ανδρών-γυναικών

Στο Καυτατζόγλειο Στάδιο Θεσσαλονίκης διεξήχθη στις 1 & 2 / 8 / 2009 το Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Στίβου στις κατηγορίες Ανδρών – Γυναικών και Νέων (κάτω των 23 ετών).
Οι αθλητές και αθλήτριες των Συλλόγων της ΕΑΣ ΣΕΓΑΣ Βοιωτίας-Εύβοιας, που κατετάγησαν στην οκτάδα των αγωνισμάτων τους, ήταν οι παρακάτω :
• Ο Σπύρος Λεμπέσης της ΑΓΕ Βοιωτίας πρώτευσε στον Ακοντισμό τόσο των Ανδρών, όσο και των Νέων με βολή στα 80,95 μ. , που είναι νέο ρεκόρ ΕΑΣ στις Κατηγορίες Ανδρών και Νέων και 4η καλύτερη επίδοση όλων των εποχών μεταξύ Ελλήνων Αθλητών.
• Η Κατερίνα Σύρου, ήταν 3η στα 400μ των Γυναικών με 55.11, και χάρισε στον Σύλλογο της Ερμή Σχηματαρίου το πρώτο του μετάλλιο σε Πανελλήνιους Αγώνες.
• Η Ομάδα των Γυναικών του Ερμή Σχηματαρίου κατέλαβε την 5η θέση στην Σκυταλοδρομία 4Χ400 με 4.00.37.
• Η Δήμητρα Μπόνια του Ερμή Σχηματαρίου ήταν 5η στο Άλμα σε Ύψος Γυναικών με 1,70 μ.
• Ο Αναστάσιος-Πλάτων Αναστασίου του ΑΚΟ Λιβαδειάς κατετάγη 7ος στα 800μ Ανδρών με επίδοση 1.52.79 , που τον κατέταξε στην 3η θέση στην κατηγορία των Νέων.
• Ο Πέτρος Σοφιανός του Ευβοικού κατετάγη 7ος στην Σφαιροβολία Ανδρών με 62,38 μ.
• Τέλος η Δήμητρα Φρατζή της Νεάπολης Χαλκίδος κατετάγη 8η στα 400μ εμπόδια των Γυναικών με 64.76.